Zabiegi depilacji i epilacji umożliwiają usuwanie zbędnego owłosienia z różnych partii ciała. I chociaż obie metody mogą wyglądać identycznie i pozwalają na uzyskanie gładkiej skóry, w niektórych przypadkach znacznie różnią się pod względem skuteczności i trwałości efektów. Dowiedz się, co to jest epilacja i czym różni się od innych metod usuwania niechcianego owłosienia.
Depilacja – co to jest?
Depilacja to proces usuwania owłosienia z powierzchni skóry, który może być wykonywany przy pomocy różnych metod, zarówno w warunkach domowych, jak i w gabinetach kosmetologicznych. Do najczęściej stosowanych technik usuwania włosów należą:
- tradycyjne golenie maszynką,
- stosowanie kremów do depilacji,
- depilator elektryczny,
- depilacja woskiem,
- depilacja pastą cukrową,
- depilacja laserowa (inaczej również epilacja).
Zdecydowana większość metod depilacji umożliwia uzyskanie tymczasowej gładkości. Szczególnie przy wykorzystaniu maszynki do golenia, pozwalającej jedynie na usunięcie łodygi włosa, bez naruszenia tzw. cebulki. Zazwyczaj już następnego dnia po goleniu widoczne są odrastające włoski a skóra traci gładkość. Częste są również podrażnienia skóry. Mimo to metoda cieszy się niesłabnącą popularnością. Szczególnie w przypadku zarostu u mężczyzn, oraz wśród osób z niskim progiem bólu, które nie chcą decydować się na tradycyjne metody depilacji, polegające na wyrywaniu włosków. Kliniki medycyny estetycznej i gabinety kosmetologiczne oferują jednak nowoczesne procedury, które zapewniają długotrwałe efekty gładkości, minimalizując ryzyko dyskomfortu, podrażnień czy wrastania włosków. Zabiegi epilacji laserowej (czy depilacja laserowa) mogą być przeprowadzane niemal na wszystkich partiach ciała u kobiet i mężczyzn. A wykorzystanie nowoczesnych urządzeń medycznych (dostępnych m.in. w gabinecie DEPILMED w Bielsku-Białej), umożliwiających precyzyjne dostosowanie parametrów, zapewnia pacjentom komfort i bezpieczeństwo.
Czym różni się depilacja od epilacji?
Główna różnica polega na tym, że każda epilacja jest depilacją, ale nie każda depilacja jest epilacją. Depilacja jest ogólnym pojęciem dotyczącym usuwania niechcianego owłosienia przy wykorzystaniu różnych metod, różniących się skutecznością i trwałością efektów. Natomiast epilacja dotyczy wyłącznie tych metod, które oddziałują na mieszki włosowe, przez co proces odrastania włosów zostaje spowolniony lub całkowicie zahamowany. Dlatego epilacja pozwala na uzyskanie długotrwałych rezultatów.
Na czym polega epilacja laserowa?
Epilacja (inaczej depilacja laserowa) w DEPILMED jest zabiegiem wykorzystującym innowacyjny laser diodowy, który emituje promieniowanie o określonej długości fali. Laser umożliwia precyzyjne dopasowanie parametrów oraz działanie w ściśle określonym obszarze obszarze, co minimalizuje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i wpływa na komfort pacjenta.
Laser w trakcie epilacji emituje wiązkę światła. Energia pochłaniana jest przez melaninę, czyli naturalny barwnik znajdujący się w cebulkach włosów. W krótkim czasie energia cieplna przekształca się w energię termiczną, która selektywnie uszkadza mieszki włosowe, nie powodując uszkodzeń okolicznych tkanek. Ponieważ włosy nie rosną równomiernie, a laser działa tylko na te w fazie aktywnego wzrostu, aby uzyskać trwałe usunięcie owłosienia, niezbędne jest wykonanie kilku zabiegów. Ich liczba zależy od konkretnego obszaru, fenotypu skóry i indywidualnych cech pacjenta.
Skuteczność epilacji i depilacji – jak uzyskać trwały efekt gładkiej skóry?
Uzyskanie długotrwałego efektu gładkiej skóry wymaga wybrania odpowiedniej metody depilacji. Epilacja laserowa charakteryzuje się niezwykle wysoką skutecznością w usuwania owłosienia, a wykonanie zalecanej serii zabiegów pozwala uzyskać nawet trwałe (lub długotrwałe) rezultaty. Chociaż jeszcze niedawno zabieg depilacji laserowej był skuteczny niemal wyłącznie w przypadku ciemnych włosów, nowoczesne urządzenia, wykorzystywane w profesjonalnych gabinetach, pozwalają na precyzyjne dopasowanie parametrów i uzyskanie gładkiej skóry również w przypadku jaśniejszych włosów.
Depilacja czy epilacja – czym kierować się przy wyborze metody usuwania owłosienia?
Wybór pomiędzy depilacją a epilacją zależy przede wszystkim od oczekiwanych efektów oraz indywidualnych preferencji. Osoby, które poszukują szybkiego, bezbolesnego i prostego rozwiązania często decydują się na tradycyjne golenie maszynką. Jednak ta metoda wiąże się z koniecznością częstego powtarzania zabiegu i ryzykiem podrażnień. Depilacja woskiem czy depilatorem elektrycznym zapewnia trwalsze efekty i, podobnie jak golenie, może być wykonana w domu. Należy jednak pamiętać, że proces wyrywania włosków wiąże się z dużym dyskomfortem (szczególnie w delikatnych obszarach) oraz ryzykiem ich wrastania włosków. Dlatego osoby marzące o uzyskaniu długotrwałego efektu gładkiej skóry, przy minimalnym ryzyku podrażnień, wrastania włosów i stosunkowo niewielkim dyskomforcie (szczególnie w porównaniu z depilatorem elektrycznym) zaleca się rozważenie zabiegu epilacji laserowej. Procedura może być przeprowadzana na różnych partiach ciała, również na twarzy i w delikatnych okolicach intymnych.
Decydując się na depilację laserową warto wybrać gabinet wyposażony w nowoczesne urządzenia medyczne, które wpływają nie tylko na skuteczność i komfort, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo zabiegu. Należy również skonsultować się z doświadczonym specjalistą, aby wykluczyć obecność ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzenia procedury.
FAQ
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące różnic pomiędzy epilacją a depilacją.
Depilacja laserowa a epilacja - co to jest?
Depilacja laserowa i epilacja to nazwy zabiegów z wykorzystaniem lasera, których zadaniem jest skuteczne usunięcie niechcianego owłosienia i uzyskanie długotrwałego efektu gładkiej skóry.
Czym się różnią metody usuwania owłosienia - epilacja a depilacja laserowa?
Obie metody umożliwiają uzyskanie długotrwałych efektów. Jednak w wielu gabinetach depilacja laserowa wykonywana jest przy wykorzystaniu lasera IPL, który nie uszkadza cebulek, a jedynie łodygi włosa. Dlatego, nawet po serii zabiegów, włosy mogą zacząć odrastać. Natomiast w przypadku epilacji korzysta się najczęściej z laserów diodowych (dostępny m.in. w gabinecie DEPILMED), które powodują uszkodzenie cebulek włosów i zapewniają trwały efekt gładkiej skóry (niekiedy konieczne są tzw. zabiegi przypominające).
Czy epilacja boli - epilator a depilator?
Epilacja wykonywana za pomocą lasera jest mniej bolesną procedurą w porównaniu do depilatora elektrycznego, którego zadaniem jest wyrywanie włosków razem z cebulkami. Dodatkową zaletą epilacji jest redukcja ryzyka wrastania włosów, co często zdarza się przy powtarzaniu zabiegów depilatorem.
Epilacja czy depilacja - która metoda zapewnia trwały efekt?
Przeprowadzenie serii zabiegów depilacji laserowej (epilacji) w gabinecie medycyny estetycznej (lub kosmetologicznym) pozwala na uzyskanie długotrwałych, a w niektórych przypadkach nawet trwałych efektów gładkiej skóry. Laserowe usuwanie włosów polega na selektywnym niszczeniu mieszków włosowych w fazie aktywnego wzrostu włosa, dlatego proces odrastania zostaje zahamowany. W przypadku innych metod depilacji - wosk, pasta cukrowa, depilator, w których dochodzi do wyrwania włosków, po krótkiej regeneracji rozpoczyna się naturalny cykl wzrostu włosa.
Czy padaczka jest przeciwwskazaniem do depilacji laserowej?
Tak, padaczka uznawana jest za przeciwwskazanie do zabiegów wykorzystujących światło lasera (takich jak np. epilacja laserowa). Dlatego w przypadku pacjentów z epilepsją zalecana jest konsultacja z doświadczonym specjalistą.
Czy epilacja to laserowe usuwanie owłosienia?
Tak, epilacja laserowa (inaczej również depilacja laserowa) polega na usuwaniu zbędnego owłosienia za pomocą lasera.